Magyar (Hungarian)

For the discussion of language mechanics, grammar, vocabulary, trends, and other such linguistic topics, in english and other languages.

Moderators: gmalivuk, Moderators General, Prelates

ZLVT

Magyar (Hungarian)

Postby ZLVT » Wed Feb 11, 2009 2:50 pm UTC

I think we've had enough people come along to start a thread. This is a place for people who speak or want to learn.

For those who don't know, magyar is an Uralic language, comprising the "ugric" branch of the "ob-ugric" family, which along with Khanty and Mansi (small communities in Russia) comprise the Ugric branch of the (debated) Finno-Ugric family. We split from the Finno-permic group ca. 2000BC.

With over 10,000,000 speakers it is by far the biggest Uralic language followed by Finnish (6 Mil) and Estonian (1.1 Mil). It is in fact one of only about 10 languages out approximately 32 Uralic languages which has a speaker population of over 100,000, making Hungarian speakers approximately half of the total Uralic speaking population.

Hungarian is characterised by its agglutinative morphology allowing extremely long words from smaller roots and even smaller affices:

szent (sacred/holy/saint)
legeslegmegszentségteleníttethetetlenebbjeitekként - as [the] most* unsanctifiable of/among you [pl]
*there exists a degree above superlative which is used here

we also have vowel harmony, no word for "have", no grammatical gender, very little noun/adjective agreement, 3 tenses (future marked with an auxiliary verb), verbs inflected for object definiteness and person (in the case of a definite object), a VERY productive personal ending set, possessive enclitics, noun prepositions replaced by inflected pronouns (same system as Hebrew), many verb prepositions, a very productive jussive mood, a large phonology compared with many local langugaes (but no gutterals), and phonemic vowel length and gemmination. Also, strictly speaking we only really have a single conjugation and declention.

nouns inflect for 2 numbers, 6 possessives (or none) and about 15 cases
finite verbs express (mainly though inflection) 4 moods, 2 mood aspects, 3 voices (only active is ever really used), 3 tenses, 3 persons, 2 numbers for the subject and 4 cases (indefinite, 1st person, 2nd person, 3rd person) for object. Among many other particles.

És azoknak akik ezt már mind tudták, üdv. Honnét gyüsz, és mi újság?
22/♂/hetero/atheist/★☭/Image

Originator of the DIY ASL tags

quantumboy

Re: Magyar (Hungarian)

Postby quantumboy » Tue Mar 10, 2009 4:55 pm UTC

Nyehehe. 8) Nem gondoltam, hogy ilyen thread is lesz itten.

I always wondered how many Hungarians are visiting XKCD regularly. Maybe the admin of the site could give us some detiled information about the nationality of the readers.

ZLVT

Postby ZLVT » Wed Mar 11, 2009 8:28 am UTC

Sajnos nem, nem tárolják azt, hogy ki milyen és honnet van. Erértis kezdtem azt a szokást hogy a Siggedbe írod azt, hogy hány éves vagy, nem, lakóhely, szexualis álláspont stb. De azért vagyunk egy páran itt ott, csak nem olyan rednszeresen írnak a többiek.

Quaternion

Postby Quaternion » Wed Mar 11, 2009 8:44 pm UTC

Sziasztok! Harmaddiként én is adok életjelet
Ja, és utólag is köszönöm Randallnak, hogy felhívta a figyelmet arra, hogy a klingon is agglutináló nyelv :lol:

Hi everyone!
Special thx to Randall for pointing out earlier that Klingon is an agglutinating language too :lol:

Tibixe

Postby Tibixe » Wed Apr 22, 2009 4:36 pm UTC

Na, már ennyien vagyunk?
Egyébként szerintem még hozzáírhatsz jó pár millió ,,magyarul beszélő szlovákot/románt/szerbet'' :D

We also have two almost equally frequent words for red: piros and vörös. They have the same meaning but different associations: an apple is piros, blood is vörös. The flag of Hungary has a piros stripe, communist symbols are always called vörös. Vörös is sometimes assumed to be slightly darker and is related to blood.

ZLVT

Postby ZLVT » Wed Apr 22, 2009 5:00 pm UTC

szerintem a vörös az inkább verses szó, szív, vér, ég, tűz, stb. Míg mindennapi dolgok amellyek nem "emotive"-ak azokat inkább pirosnak hívjuk

Chiffre

Postby Chiffre » Mon Aug 24, 2009 3:31 pm UTC

Jó napot, jó szurkolást!

Anyone wants to learn Hungarian?
Wollen Sie Ungarisch lernen?
Linguam Hungaricam docemus.

Üdv: Chiffre
Old jokes never die, they just generate new functions.

LakatosIstvan

Postby LakatosIstvan » Thu Nov 12, 2009 2:29 pm UTC

Chiffre wrote:Jó napot, jó szurkolást!

Anyone wants to learn Hungarian?
Wollen Sie Ungarisch lernen?
Linguam Hungaricam docemus.

Üdv: Chiffre

Mi az az utolso nyelv amelyben irtad a kerdest?

Bocs, de nem lehet a gepemen beallitani a billentyuzet nyelvet, es tul lust vagyok hogy beirjam kezzel az ASCII kodokat :P

Nem is gondoltam volna hogy magyarok is latogatnak be ide az xkcd forumjara. Csak hogy tudjatok, Romaniai vagyok, es ktnyelvu csaladban nottem fel. Es 18 eves vok :P

edit: Jaj igen, ha majd valamit nem ertetek, az bizonyara szekelyul van :P
Sir_Elderberry wrote:Cords are not just bendy cylinders. They are flexible, animate beings possessed by spirits whose intentions are beyond our ken. They are Cthulu's tentacles intruding on our reality.

ZLVT

Postby ZLVT » Fri Nov 13, 2009 12:25 pm UTC

szerintem latinul írta

LakatosIstvan

Postby LakatosIstvan » Fri Nov 13, 2009 1:30 pm UTC

Szerintem is. Csak gondoltam hogy lehet hogy Esperanto-ul vagy Interlingua-ul irta, tudod.
Sir_Elderberry wrote:Cords are not just bendy cylinders. They are flexible, animate beings possessed by spirits whose intentions are beyond our ken. They are Cthulu's tentacles intruding on our reality.

ZLVT

Postby ZLVT » Fri Nov 13, 2009 3:43 pm UTC

100% biztos, hogy nem Eo, minden főnév eszperantóul -o-ra végződik és ott azt mondaná, hogy "ĉu vi volas lingvon hungaran lerni?"

Chiffre

Postby Chiffre » Mon Nov 30, 2009 1:15 pm UTC

Szia, István!
Mi az az utolso nyelv amelyben irtad a kerdest?

Latin.
Szó szerint: Magyar nyelvet tanítunk.
Ez könnyebben jött ki a számon, mint a kérdés.

Mondjál már valamit "székelyül"!
(csak a beleakarokkötni okán :P Hátha mégis ismerem :-) )

Üdv:
Chiffre
Old jokes never die, they just generate new functions.

kashikoineko

Postby kashikoineko » Tue Dec 07, 2010 10:18 pm UTC

Jó látni itt magyarokat :) néhány hónap óta először térek vissza xkcd-re erre azt látom, hogy tegnap óta eltűnt minden kép/archív kép a szerverekről :cry:
Amúgy Facebook-on terjesztem az igét, tegyetek ti is így! Van hivatalos page? Mert látok egy-két xkcd oldalt, de semmi komolyat....:(

somitomi

Postby somitomi » Thu Nov 19, 2015 9:18 pm UTC

Gondolom nem sok értelme van egy öt éve szunnyadó topikba írni, de sebaj. Ha valaki egyszer még errejár, lesz kit megkérdeznie, hogy láttunk-e hatszázezer magyart.
ZLVT wrote:szerintem a vörös az inkább verses szó, szív, vér, ég, tűz, stb. Míg mindennapi dolgok amellyek nem "emotive"-ak azokat inkább pirosnak hívjuk

Most akaratlanul is az jutott eszembe, hogy a keményvonalas vasutasok szerint a megállj jelzés az bizony vörös (lévén így szerepel a Jelzési utasításban). És úgymond kinevetik az "amatőröket", akik pirost mondanak...

Spoiler:
I suppose there's not much sense in posting into a thread, that's been slumbering for five years, but what the heck. If anyone came by, they'll at least have someone to ask, if we've seen sixhundred-thousand Hungarians. [Now that's a reference not a single one of you non-hungarians will get. Sorry]
This reminded me that the Stop aspect on signals is vörös according to hardline railwaymen (as that is how it's given in the regulations). And they laugh at the "amateurs" who say piros.
Image
―◯‐◯ FG Discord◯‐◯―

Return to “Language/Linguistics”